Kdo se alespoň zevrubně zajímá o zdravý životní styl, zpravidla začíná u změny stravovacího režimu a pohybových aktivit. Současně s tím se však časem vynoří další poznatky a uvědomíme si, jak všechno do sebe zapadá a jak vše souvisí se vším. Součástí procesu práce na sobě je také dostatečně dlouhý pobyt na slunci kvůli tvorbě nepostradatelného vitamínu D.
Lidské tělo si tento vitamín vyrábí samo, dostupný je buď ve formě některých potravin, např. tučných ryb, jako jsou sardinky, losos, tuňák apod.), anebo vystavením pokožky slunečním paprskům. K tomu, aby naše tělo dokázalo tento vitamín syntetizovat z kůže, je třeba podpora funkce jater, proto také lidé s nemocnými játry anebo někteří senioři musí vitamín D suplementovat v podobě vitamínových doplňků .
Blahodárné sluníčko
O slunci a ozónové vrstvě nad severní polokoulí kolují mezi lidmi různé nepodložené a nepravdivé zvěsti, měli bychom se na celou problematiku dívat z nezávislého úhlu pohledu a především odložit strach, který kolem sebe šíří některá média.
Dodnes není spolehlivě objasněno, jak je možné, že ačkoliv téměř veškerá průmyslová produkce plynů, které poškozují ozonovou vrstvu, se odehrávala nad severní polokoulí, je ozonová díra záležitostí polokoule jižní – neobydlené Antarktidy.
Nikdo z vědců si nedokáže vysvětlit, proč není v tomto směru právě zasažen náš kontinent spolu s Asií a Amerikou, znamenalo by to totiž smrtelné nebezpečí pro většinu populace.
V současné době je situace ohledně stratosférického ozónu bezpečná, dochází k regeneraci ozonové vrstvy především díky zákazu produkovat plyny na bázi freonů, a není třeba v této souvislosti vyvolávat zbytečnou paniku. Pobyt na slunci by měl být přesto rozumný, zvláště na jaře bychom se sluněním měli začínat pozvolna a nepřehánět to ani v létě. Žádný extrém nikomu neprospěje, pouze vyvolá předčasné stárnutí pokožky a v některých případech může změnit i její DNA a způsobit rakovinné bujení.