Naše domácnosti jsou plné spotřebičů a výrobků, které se mohou kdykoliv porouchat, Mnohdy jejich cena není nejnižší, a proto sháníme opraváře nebo se snažíme o opravu sami a sháníme náhradní díly. Stále je to levnější než kupovat nové věci. Běžný náhradní díl je třeba i žárovka, tu si umíme koupit a vyměnit sami. Ale co třeba, když vám třeba ze židle vypadne šroubek a vy ho nemůžete najít? Jak zjistíte, jak velký šroubek potřebujete, přece nebudete kvůli uvolněnému sedátku kupovat celou novou židli? Tady pomůže první železářství.
K některým spotřebičům dodává výrobce náhradní díly přímo k výrobku. Příkladem mohou být náhradní těsnění do mixéru. Jakákoliv těsnění patří vždy do rychle opotřebitelných dílů a pokud vám teče pračka nebo vodovodní kohoutek, hledejte chybu čili trhlinu v těsnění. Dalším náhradním dílem, se kterým jsme schopni si doma poradit bývají madla a rukojeti, např. ke skříním, zásuvkám apod. Prodejny nábytku mívají internetové stránky a tam lze tyto součástky objednat. Čím je ovšem spotřebič větší a složitější, tím je i jeho případná oprava složitější, a tak s pračkou, která nepere a myčkou, která nemyje, se musíme obrátit na odborný servis. V servise budou mít katalog náhradních dílů a snadno si poradí. Co už každopádně neopravujeme jsou naše automobily. Je pošetilé si představovat, že bychom si na naší Škodě Roomster vyměnili sami relé 5j0941589, když řada z nás vůbec netuší, co to relé je a kde se v autě nachází. Natož abychom auto rozebrali a součástku vyměnili. Tady je autoservis jasná volba.
Zvážit, jestli investovat do nového spotřebiče nebo raději shánět náhradní díly a nechat jej opravit, to je někdy těžká volba. Neměli bychom ale váhat, pokud nový spotřebič bude mít o mnoho nižší spotřebu, než např. naše 20 let stará lednička, a tak se nám koupě nového přístroje finančně rychle vrátí.