Ostropestřec mariánský je divoce rostoucí bodlák, na první pohled byste o něj ani nezavadili a rozhodně nepatří k rostlinám co si lidé trhají na louce pro potěšení ve váze. Jeho nevábný vzhled však vyvažuje složení semen, respektive látek, které se v nich nacházejí. Ostropestřecová semena se drtí a melou na jemný prášek anebo se z nich lisuje olej a oba dva typy aplikace jsou vynikající pro léčbu a prevenci jaterních chorob. Je to vlastně nejúčinnější přírodní bylina na játra, ať už je máte přetížená vlivem stresu, nevhodné životosprávy, anebo různými toxiny z životního prostředí, případně z alkoholu.
O účinnosti tohoto léčiva vás přesvědčí i ostropestřec čaj. Co si však dobře zapamatujte, je dodržování doporučeného dávkování, protože jde o velmi účinný soubor látek s názvem Silymarin, které velice rázně detoxikují jaterní tkáň, pomáhají ji regenerovat a zvyšují tvorbu žluče do dvanácterníku, jehož podráždění by mohlo vyvolat trávicí obtíže. Při dodržování pokynů ohledně dávkování se však obávat nemusíte prakticky ničeho, protože jde o čistě přírodní záležitost, bez chemických koktejlů vyrobených v laboratoři.
Ostropestřec mariánský neublíží ani dětem a seniorům, může se užívat i při různých dietách, a pokud máte nějaké pochybnosti o jeho využití, můžete se poradit i s vaším lékařem nebo lékárníkem. Výhodou ostropestřecového čaje je, že na něm nevzniká závislost, není to droga a neobsahuje ani žádné alkaloidy, co by zvyšovaly hladinu stresových hormonů v organismu.
Čajový odvar si lze připravovat i v zaměstnání, což se hodí hlavně tam, kde jste hodně pod tlakem a potřebujete podpořit účinný detox od nadbytku stresu a s tím spojeného oxidativního procesu, působícího na buňky velice destruktivně. A chcete-li pít čaj i na dovolené, není to žádný problém, budete se tu i lépe zbavovat nahromaděných jedů v těle, protože při pobytu na dovolené mívají lidé více osobního klidu a pohody.